Komisja Instruktorska

• phm. Maksymilian Szostak

Najbliższe terminy:

• 27 kwietnia  – środa
  • 05 maja – czwartek (H/W)
  • 10 maja – wtorek
  • 11 maja – środa (H/W)
  • 18 maja – środa
  • 24 maja – wtorek (H/W)
  • 02 czerwca – czwartek (H/W)
  • 07 czerwca – wtorek
  • 08 czerwca – środa
  • 15 czerwca – środa
  • 22 czerwca – środa

(H/W) – spotkania dedykowane metodyce harcerskiej i wędrowniczej. Nie ma w składzie osób z doświadczeniem prowadzenia gromady zuchów.

WAŻNE!!!
Komisja Instruktorska nie prowadzi zamknięć prób w czerwcu. Wyjątek stanowią próby o autorskim charakterze,  w których komisja otwierająca wskazała możliwość zamknięcia w czerwcu.

Przydatne pliki

GORĄCY TEMAT – Próby na „COVID”

Druhowie,

Wciąż się waży, czy odbędą się w tym roku kolonie i obozy (a jeżeli tak, to w jakiej formie). Większość prób instruktorskich zawiera zadania związane z obozownictwem, lub szeroko pojętą Akcją Letnią.

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przejrzenie własnych zadań pod tym kątem, dokonanie oceny, na ile ich wykonanie jest realne w zaistniałej sytuacji i ewentualnie opracowanie zadań zastępczych, które będą realizowały ten sam cel oraz będą adekwatne do okoliczności, które mogą wystąpić w trakcie wakacji.

Oczywiście wskazana jest ścisła współpraca w tym zakresie ze swoim opiekunem.

Po ustaleniu zadania zastępczego, oraz omówieniu zmiany próby z opiekunem, prosimy poinformować Komisję Instruktorską (ki-maz@zhr.pl) o tych ustaleniach. Jest to warunek konieczny zaliczenia zastępczego zadania w poczet próby zamiast zadania pierwotnego.

Życzymy instruktorskiego odnajdywania się w tych „dziwnych” czasach oraz dalszego rozwoju,
Komisja Instruktorska Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy

Pytania i odpowiedzi

1. Co potrzeba przysłać by zapisać się na spotkanie otwierające próbę?

• uzupełnioną kartę próby instruktorskiej (w tym opinia opiekuna oraz plan współpracy z opiekunem),
  • karta próby  zdobywanego stopnia harcerskiego.

Powyższe dokumenty prześlij na minimum 14 dni przed terminem na ki.maz@zhr.pl.

2. Jaki trzeba mieć stopień harcerski by otworzyć próbę instruktorską?

• by otworzyć próbę przewodnikowską musisz mieć minimalnie stopień ćwika z otwartą próbą na st. HO,
  • by otworzyć próbę podharcmistrzowską musisz mieć otwartą próbę na st. HR.

3. Kto może być opiekunem próby?

• opiekunem próby przewodnikowskiej powinien być podharcmistrz lub harcmistrz,
  • wyjątkiem jest jeżeli drużynowy jest opiekunem próby przewodnikowskiej swojego przybocznego. Wtedy wystarczy, że opiekun ma otwartą próbę phm.
  • opiekunem podharcmistrzowskiej może być harcmistrz. Wyjątkiem jest hufcowy podharcmistrz z otwartą próbą harcmistrzowską w odniesieniu do instruktorów z jego hufca.

Więcej szczegółów znajdziesz w pliku „Wytyczne do prób oraz pytania do zamykających próby”.

4. Co trzeba przysłać by stanąć na zamknięcie próby instruktorskiej?

• raport z wykonania zadań próby (zwięźle opisujący realizację zadań i stopień uzyskania założonych efektów zgodnie z przyjętym miernikiem),
  • opinię hufcowego,
  • materiały ustalone przy otwarciu próby, które pozwolą na zweryfikowanie wykonania zadań np. plany pracy, projekty materiałów metodycznych i szkoleniowych, skrypty przygotowane w trakcie próby, zdjęcia itd.,
  • informację potwierdzającą przeczytanie wszystkich lektur, twoją opinię na ich temat.

Wszystko prześlij na 14 dni przed terminem na adres ki.maz@zhr.pl.

Materiały, które przesyłasz Komisji, muszą być zawarte w uporządkowanym komplecie elegancko sformatowanych plików (raport + wszystkie inne materiały potwierdzające + opinie)  odpowiednio nazwanych.

WAŻNE!!!

5. Czy trzeba mieć przeczytane wszystkie lektury by pozytywnie ukończyć próbę na stopień instruktorski?

Tak, musisz mieć przeczytane wszystkie lektury.

6. Jaki stopień harcerski muszę mieć by zdobyć stopień instruktorski?

• by zostać przewodnikiem musisz mieć minimum st. HO pod warunkiem, że zamykasz próbę najpóźniej przed końcem wakacji po skończeniu szkoły średniej,
  • jeżeli zamykasz próbę przewodnikowską po wakacjac po skończeniu szkoły średniej, musisz mieć otwartą próbę na st. HR,
  • by zdobyć stopień podharcmistrza musisz mieć przyznany st. HR.

7. Chciałbym zmienić zadanie w próbie. Co powinienem zrobić?

• skonsultuj się z opiekunem i wspólnie zaproponujcie zmianę. Opiszcie ją komisji mailem, a my odpowiemy.

8. Mam napisać artykuł w ramach próby. Jakie powinien spełniać wymogi?

• długość tekstu musi być miedzy jedną, a trzy strony maszynopisu (od 2800 do 8400 znaków),
  • pozostałe wytyczne co do artykułów znajdziesz tutaj.