Komisja Instruktorska

Przydatne pliki

GORĄCY TEMAT – Próby na lato

Druhowie,

Wciąż się waży, czy odbędą się w tym roku kolonie i obozy (a jeżeli tak, to w jakiej formie). Większość prób instruktorskich zawiera zadania związane z obozownictwem, lub szeroko pojętą Akcją Letnią.

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przejrzenie własnych zadań pod tym kątem, dokonanie oceny, na ile ich wykonanie jest realne w zaistniałej sytuacji i ewentualnie opracowanie zadań zastępczych, które będą realizowały ten sam cel oraz będą adekwatne do okoliczności, które mogą wystąpić w trakcie wakacji.

Oczywiście wskazana jest ścisła współpraca w tym zakresie ze swoim opiekunem.

Po ustaleniu zadania zastępczego, oraz omówieniu zmiany próby z opiekunem, prosimy poinformować Komisję Instruktorską (ki-maz@zhr.pl) o tych ustaleniach. Jest to warunek konieczny zaliczenia zastępczego zadania w poczet próby zamiast zadania pierwotnego.

Życzymy instruktorskiego odnajdywania się w tych „dziwnych” czasach oraz dalszego rozwoju,
Komisja Instruktorska Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy

Pytania i odpowiedzi

1. Co potrzeba przysłać by zapisać się na spotkanie otwierające próbę?

• uzupełnioną kartę próby instruktorskiej (w tym opinia opiekuna oraz plan współpracy z opiekunem),
  • karta próby  zdobywanego stopnia harcerskiego.

Powyższe dokumenty prześlij na minimum 14 dni przed terminem na ki.maz@zhr.pl.

2. Jaki trzeba mieć stopień harcerski by otworzyć próbę instruktorską?

• by otworzyć próbę przewodnikowską musisz mieć minimalnie stopień ćwika z otwartą próbą na st. HO,
  • by otworzyć próbę podharcmistrzowską musisz mieć otwartą próbę na st. HR.

3. Kto może być opiekunem próby?

• opiekunem próby przewodnikowskiej powinien być podharcmistrz,
  • wyjątkiem jest jeżeli drużynowy jest opiekunem próby przewodnikowskiej swojego przybocznego. Wtedy wystarczy, że opiekun ma otwartą próbę phm.
  • opiekunem phm. może być harcmistrz. Wyjątkiem jest hufcowy phm. z otwartą próbą na hm. w odniesieniu do instruktorów z jego hufca.

Więcej szczegółów znajdziesz w pliku „Wytyczne do prób oraz pytania do zamykających próby”.

4. Co trzeba przysłać by stanąć na zamknięcie próby instruktorskiej?

• raport z wykonania zadań próby (zwięźle opisujący realizację zadań i stopień uzyskania założonych efektów zgodnie z przyjętym miernikiem),
  • opinię hufcowego,
  • materiały ustalone przy otwarciu próby, które pozwolą na zweryfikowanie wykonania zadań np. plany pracy, projekty materiałów metodycznych i szkoleniowych, skrypty przygotowane w trakcie próby, zdjęcia itd.,
  • informację potwierdzającą przeczytanie wszystkich lektur, twoją opinię na ich temat.

Wszystko prześlij na 14 dni przed terminem na adres ki.maz@zhr.pl.

Materiały, które przesyłasz Komisji, muszą być zawarte w jednym uporządkowanym pliku (raport + wszystkie inne materiały potwierdzające + opinie).

5. Czy trzeba mieć przeczytane wszystkie lektury by pozytywnie ukończyć próbę na stopień instruktorski?

Tak, musisz mieć przeczytane wszystkie lektury.

6. Jaki stopień harcerski muszę mieć by zdobyć stopień instruktorski?

• by zostać przewodnikiem musisz mieć minimum st. HO pod warunkiem, że zamykasz próbę najpóźniej przed końcem wakacji po skończeniu szkoły średniej,
  • jeżeli zamykasz próbę przewodnikowską po wakacjach tuż po skończeniu szkoły średniej, musisz mieć otwartą próbę na st. HR,
  • by zdobyć stopień podharcmistrza musisz mieć przyznany st. HR.

7. Chciałbym zmienić zadanie w próbie. Co powinienem zrobić?

• skonsultuj się z opiekunem i wspólnie zaproponujcie zmianę. Opiszcie ją komisji mailem, a my odpowiemy.

8. Mam napisać artykuł w ramach próby. Jakie powinien spełniać wymogi?

• długość tekstu musi być miedzy jedną, a trzy strony maszynopisu (od 2800 do 8400 znaków),
  • pozostałe wytyczne co do artykułów znajdziesz tutaj.