Majstersztyk

Witaj! Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje o tegorocznej, piątej już, edycji kursu instruktorskiego Majstersztyk.

Termin kursu: 16-29 sierpnia 2021
Wyjazd odbędzie się w godzinach porannych. W osobnym komunikacje mailowym będziemy informować o potrzebnym sprzęcie pionierskim i pakowaniu transportera.

WAŻNE TERMINY:

• Od 1 kwietnia do 30 kwietnia – zapisy na kurs poprzez ankietę (link)
  • 1 maja – pierwszy komunikat kursowy (na maile podane w ankiecie)
  • do 24 maja – wpłata 1 raty, dostarczenie kart obozowych do siedziby Okręgu Mazowieckiego
  • do 14 czerwca – wpłata ewentualnej 2 raty

COVID-19

W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, że kurs odbędzie się w planowanej przez nas formie. Zakładamy, że na wzór zeszłego roku, obozy zostaną dopuszczone do organizacji, niemniej gdyby sytuacja tego wymagała, forma kursu zostanie odpowiednio zmodyfikowana (np. forma biwakowa, zdalna).

OPŁATY:

Koszt kursu: wstępnie 600zł, konkretna kwota zostanie podana w pierwszym komunikacie kursowym (dążymy do jej zmniejszenia, ale zależy to od wielu czynników).
Dane do przelewu:

Okręg Mazowiecki ZHR
ul. Ursynowska 36/38

numer konta:

WAŻNE: tytuł przelewu to „Składka programowa – Imię i Nazwisko kursanta”

Zaznaczamy też, że jeśli Majstersztyk nie będzie mógł odbyć się w dotychczasowej formie otrzymają Druhowie zwrot środków.

KADRA:

• phm. Bartosz Kopeć – komendant kursu mail: bartek.kopec@zhr.pl
  • phm. Maciej Ołdakowski – v-ce komendant części harcerskiej
  • pwd. Antoni Kutyło – v-ce komendant części zuchowej
  • pwd. Michał Mikołajczyk – kwatermistrz
  • pwd. Krzysztof Uchnast – członek kadry
  • pwd. Tadeusz Tworzydło – członek kadry

Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania, odzywajcie się śmiało.
Mail kursu: majstersztyk@zhr.pl

Elementy kursu
– zadania przedkursowe (podane w pierwszym komunikacie mailowym)
– kurs w formie 2-tygodniowego obozu stałego
– praktyki instruktorskie w przydzielonej drużynie
– zbiórka pokursowa

Czego wymagamy od kandydata?
– ukończonych 16 lat
– stopnia min. ćwika z otwarą próbą na stopień Harcerza Orlego
W niestandardowych przypadkach, kadra kursu będzie podejmować indywidualne decyzje.

O kursie słów kilka
Majstersztyk jest kursem instruktorskim. Oznacza to, że stawia na wszechstronny rozwój kandydatów na przewodników w kilku obszarach:

• Idea: zrozumienie po co działamy
  • Metoda: zrozumienie w jaki sposób działamy
  • Program: usystematyzowanie co robimy (w końcu każdy kandydat działał już w swojej drużynie!)
  • Rozwój własny: czyli zajęcia rozwijające kompetencje miękkie
  • Organizacja: czyli co instruktor musi wiedzieć o ZHR, uprawnieniach wychowawcy, organizacji wyjazdów, rozliczaniu jednostki

Jak widzisz, program kursu jest bardzo obfity. Nie przejmuj się! Wiele rzeczy, o których będziemy mówili będzie stanowiło rozszerzenie wiedzy, którą wyniosłeś ze swojej Drużyny. Ponadto, kurs jest miejscem wymiany doświadczeń i ścierania się różnych wizji – zarówno kursanci jak i kadra kursu pochodzą z różnych środowisk. Wykorzystaj to, aby skonfrontować się z innymi spojrzeniami na harcerstwo i wynieść z kursu jak najwięcej.